Stránky o včelaření v NN úlech půdorysu Langstroth

Informace našich kolegů, přátel a reakce návštěvníků stránek

přítel Jiří Sliwka z Beskyd (u Třince) nám napsal:

6.4.2005

Posílám pár fotek pro Langstroťáky, moc jsem jich loni nestihl, protože jsem je teprve vyráběl a včelky do nich převáděl. Letos chci maximum převést do Langstrothu a v starých úlech, jsou rm. 30x30 chci zkusit chov matek a udělat oddělky na zazimování, stačí v nich 5 rámků. Loni jsem si vychoval 4 matky, školil jsem se u dlouholetého chovatele, ale i tak to z počátku moc nešlo?! Včelky mi můj materiál nechtěly přijmout. Ale letos se určitě polepším :-))))

Letní fota jsou první Langstrothy, s usazenými roji a jeden oddělek. Zimní fotky jsou konec ledna (2005), tehdy ještě nebylo až tak moc sněhu, později byl problém k úlúm projít. Trochu jsem pochybil, neudělal jsem foto když byly úly (L) kompletně pod sněhem, vykukovaly doslova jen stříšky. Včelky jsou OK, přečkaly to v pohodě.

Včelstva, která jsem přivezl po včelaři v univerzálech a ošetřoval vnich - nebe a dudy -, tak mohu provést srovnání v ošetřování včelstev. Nedám dopustit na ošetřování v Langstrothech!!!!

Dno mám: vysoký podmet, celozasíťované. Letos budu dělat bez létáků, tedy dno bude stejně veliké jako nástavek a leták chci mít jen na nasunutí a na zimu ho odstraním. Letos mi na něm vždy namrzal sníh. Předpokládám, že v zimě když nebude leták tak sníh sjede dolů jako u oček. Když začaly prolety, 99% včel frčelo očkama a leták jim nebyl skoro k ničemu. Takže ho přidám až po sněhu někdy v březnu podle vývoje. Když jsem chodil odstraňovat sníh z létáku, tak jsem měl pocit, že je zbytečně ruším. Uteplení stropu 4 cm polystarén, stříšky mám nerez plech, letos jsem z tiskárny koupil hliníkový plech, provedu test a uvidíme. Fólii celou zimu, teď přes ni kontroluji pohledem.

Langstrothovy úly v létě Langstrothovy úly v zimě