Stránky o včelaření v NN úlech půdorysu Langstroth

Plánky, výkresy, dokumentace

Podklady pro výrobu pohonu medometu

Již v létě 2005 jsme se rozhodli, že vytáčení medu zautomatizujeme. Časově nejnáročnější pak zůstává již jen proces odvíčkování. Pro pohon medometu byly pořízeny následující komponenty:

  • Frekvenční měnič (typ Omron 3G3JV 250W, napájení 230 V)
  • Motor (3-fázový dvoupólový asynchronní, 180 W) se šnekovou převodovkou (i=10)
  • Multifunkční časové relé CRM-93H firmy ELCO Holešov
  • Speciálně vyrobenou hřídelku pro spojení koše a převodovky

Výpis součástí rozvaděče, jeho zapojení a nastavení potřebných parametrů měniče je v souboru
rozvadec.pdf [51,0 kB]

Výkres, podle něhož jsme nechali vyrobit hřídelku spojující převodovku s košem medometu je v souboru
hridel.pdf [15,0 kB]

Více informací o výrobě pohonu včetně fotodokumentace naleznete zde.

Výkresy některých dílů úlů Langstroth

Podle následujících dílů jsme si nechali vyrobit díly, ze kterých jsme pak úly sesazovali. Postup sesazování a potřebné nářadí naleznete v sekci Sestavování nástavků. Vzhledem k velmi dobrému vybaveni truhláře, který komponenty vyrobil produktivně byla jejich cena poměrně příznivá. Jak vypadají hotové nástavky a dna můžete vidět zde.

Poznámka: Pokud budete někdy přecházet z rámkové míry 39x24 na úly typu půdorysu Langstroth s 2/3 nástavky, můžete redukční mezinástavky o výšce 82 mm použít pro krmení. Do takových mezinástavků, jak jsme k velké radosti zjistili přesně pasují plastová krmítka, které vyrábí a prodává http://www.vpjested.cz/. S těmito krmítky máme velice dobré zkušenosti.

Poznámka: Nekamenujte nás prosím, pokud ve výkresech objevíte nesrovnalosti s normami pro tvorbu technické dokumentace. V tomhle totiž nejsme úplní profesionálové. Naopak budeme rádi, pokud upozorníte na chyby ve výkresech, které budou po úpravě sloužit i ostatním včelařům.