Stránky o včelaření v NN úlech půdorysu Langstroth

Encyklopedie rostlin

PředchozíNásledující

Mydlice lékařská (Saponaria officinalis )

Čeleď: hvozdíkovité (Caryophyllaceae)

rostliny/2003_01_3.jpg

Mydlice jsou vytrvalé, průměrně asi 50 cm vysoké rostliny se ztlustlým kořenem, obvykle již od země bohatě rozvětvené ve větší počet lodyh. V zemi se šíří i podzemními výběžky charakteru oddenků. Listy sou většinou trojžilné, špičaté nebo zašpičatělé.

Na koncích lodyh se vytvářejí mnohakvětá květenství v podobě zkrácených vidlanů. Květy dorůstají délky až 35 mm a 25 mm šířky a mají nápadně dlouhý trubkovitý kalich. Zbarvení korunních lístků je zpravidla bílé až narůžovělé. Plody mydlice jsou tobolky vejcovitě kulovitého nebo elipsoidního tvaru hnědočerné barvy délky 2 - 2,5 mm.

Původní výskyt mydlice v Česku byl omezen na údolní louky větších vodních toků v nižších polohách. Často se vyskytuje v pobřežních porostech, zejména na půdách bohatých dusíkem. Byla pěstována pro okrasu na zahradách, hřbitovech apod., a proto zůstává dodnes častou rostlinou v intravilánech obcí. V minulosti byla pěstována i pro obsah saponinů k mytí a praní. Včelami je hojně navštěvována jako zdroj nektaru i pylu.Autor: RNDr. Václav Švamberk, vydáno v časopise Včelařství 1/2003
Na tomto webu publikováno se souhlasem autora.

PředchozíSeznam rostlinNásledující